Javulni fog az ívóvíz minősége Kiskunlacházán

A nagyközség ivóvízbázisa az új határértékek által előírtaknál több arzént, vasat és mangánt tartalmaz, ezért van szükség a közel 800 millió forintos fejlesztésre.

A második, megvalósítási szakaszban is elnyerte a pályázott támogatást a Kiskunlacháza Ivóvízminőség-javító Projekt. Kiválasztották a projekt résztvevőit és sikeresen túljutott az előzetes ellenőrzésen a kivitelezéshez szükséges közbeszerzési eljárás is. A kivitelező vállalkozó kiválasztása folyamatban van, szerződésének megkötésére várhatóan februárban kerülhet majd sor. A közel 800 millió forint összköltségű tervezet a község vezetékes vízhálózatából szolgáltatott ivóvíz európai uniós minőségi normákhoz történő illesztését, javítását hivatott elvégezni.

 

Régóta ismeretes, hogy a talajból nyerhető víz Magyarország számos területén olyan szerves és szervetlen összetevőket tartalmaz, amelyek közvetlen fogyasztása hosszabb-rövidebb távon veszélyes lehet az emberi szervezet számára. Különösen sok helyen tapasztalható a vizek magas vas- és arzéntartalma, valamint különböző típusú és eredetű szennyezettsége. Ezen túlmenően a korábban alkalmazott hazai, ivóvízre vonatkozó egészségügyi határértékeket csatlakozásunk után az Európai Unió szigorúbb normáihoz igazították, így hazánk számos településén nézhettek komoly kihívás elé az ivóvíz-szolgáltatók. Kiskunlacházán sem volt ez másképp, a nagyközség ivóvízbázisa ugyanis az új határértékek által előírtaknál több arzént, vasat és mangánt tartalmaz, a belőle nyert víz közvetlenül, tisztító berendezések alkalmazása nélkül kerül a hálózatba, amelyet az eddigiekben az önkormányzat saját cége üzemeltetett.

 

A magyar kormány – az Európai Unió (EU), valamint a Kohéziós Alap (KA) támogatásával – a Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) keretében pályázati lehetőséget biztosított e területek felzárkózására. Kiskunlacháza önkormányzata élt is a lehetőséggel és a kétfordulós pályázat mindkét szakaszára elnyerte a szükséges támogatást. A 2013-as év első negyedében sikerrel zárult az előkészítő szakasz, amely 100 százalékos pénzügyi támogatottság mellett 25 millió forintból valósult meg. A második, megvalósítási szakaszban a település 658 440 258 millió forintos támogatást kapott, amelyet sikerült a mintegy 800 millió forintos összköltségig a BM EU Önerő Alaptól nyert 132 669 264 forinttal kiegészítenie.

 

A megvalósítási szakasz támogatási szerződésének 2013. júliusi hatálybalépése óta beszerzési és közbeszerzési eljárások keretében kiválasztották a projekt szakértői csapatát – közbeszerzési szakértőjét, projekt-menedzsmentjét, FIDIC mérnökét, kommunikációs felelősét –, valamint a kivitelezési munkák elvégzésére kiírt közbeszerzési eljárást is előzetesen jóváhagyta a projekt közreműködő szervezete és a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség Közbeszerzési Felügyeleti Főosztálya is, így elkezdődhetett a második szakasz. A kivitelezésre pályázók számára októberben lehetőség nyílt a helyszíni bejárásra, a nyertessel kötendő szerződéseket várhatóan februárban írják majd alá. A kiviteli tervek elkészítésére, engedélyeztetésre, valamint az építési, bontási és rekonstrukciós munkákra is idén kerül majd sor.

 

A projekt zárása 2014 decemberében várható a 3 hónapos próbaüzemet követően.

 

www.pestmegye.hu